Přeskočit na obsah
Domů » Jaký problém řešíme

Jaký problém řešíme

V rámci příprav projektu bylo identifikováno, že škola je inovativní tedy z pohledu výzvy vzorovou školou v oblasti využívání digitálních technologií, v rozvoji digitální gramotnosti žáků, v rozvoji informatického myšlení žáků, spolupráce s firmami (viz příloha Vzorová škola). Klíčová aktivita řízení projektu je nastavena tak, že pedagogové vzorové školy se budou v této oblasti dále rozvíjet a budou vedeni k tomu, aby v rámci projektu poskytovali individuální podporu pedagogům škol zájemců s cílem, aby je tito pedagogové mohli následovat a tím se tyto školy zájemců mohly stát prostřednictvím projektu školami vzorovými.

V rámci řízení projektu budou využity lidské zdroje, finanční prostředky, myšlenky a zkušenosti, aby témata, ve kterých vzorová škola vyniká, byly šířeny na školy zájemců tak, aby v těchto tématech díky realizaci projektu vynikaly i tyto školy a byly schopny témata v souladu se Strategií digitálního vzdělávání šířit dál. Těmito tématy dle výzvy OPVVV 067 aktivity č. 5 jsou:

b) Rozvoj digitální gramotnosti dětí a žáků – ukázkově účelné využívání v předmětech napříč ŠVP; škola žadatele dlouhodobě vykazuje excelentní výsledky v účelné integraci digitálních technologií do výuky (např. digitální technologie v zeměpisu) nebo do života školy (např. využívaný a prospěšný školní IS všemi žáky, učiteli, většinou rodičů apod.);

f) Podpora spolupráce škol a firem/institucí při vzdělávání žáků v oblasti digitálních technologií (exkurze, stáže, výměny pedagogů, odborníci z praxe ve výuce atp.);
Řízení projektu je zajištěno zkušeným manažerem projektu a finančním manažerem projektu viz CV realizačního týmu, kteří jsou odpovědní za koordinaci aktivit, řízení aktivit, řízení lidských zdrojů, komunikaci s poskytovatelem dotace, přípravu a realizaci výběrového řízení, zpracování zpráv o realizaci a žádosti o platbu, dodržení harmonogramu a rozpočtu a naplnění MI včetně zajištění povinné publicity a šíření výstupů projektu.

Kvalitně nastavený systém řízení bude směřovat k tomu, aby bylo možné včas identifikovat případná rizika a eliminovat jejich dopad na realizaci projektu. Administrativní tým bude zodpovědný za dodržení principu 3E a SMART.

V rámci řízení projektu bude zajištěna funkčnost realizačního týmu i způsob řízení projektu. Řízením projektu, bude pověřen tým, který bude schopen svými činnostmi pokrývat všechny úrovně řízení projektu a zajišťovat veškeré činnosti související s administrací projektu. Porady realizačního týmu budou probíhat operativně vždy podle aktuální potřeby. Z těchto porad bude prováděn zápis a výstup, který bude sloužit k naplnění cílů projektu.

V rámci efektivní spolupráce členů RT, v rámci komunikace v projektu, sdílení potřebných informací i zajištění koordinace aktivit bude vytvořeno komunikační prostředí s využitím nástroje s vlastnostmi prostředí SharePoint. Prostředí bude využito při tvorbě popisu vzorových ukázkových hodin jak ve škole žadatele, tak ve školách zájemců. Interní prostředí umožní spolupráci při tvorbě poskytování reflexe, zpětné vazby i evaluace. Na prostředí bude napojena veřejně přístupná mikrostránka, ve kterých budou finální verze ukázkových vzorových hodin sdíleny. Tyto hodiny budou rovněž k dispozici na portálech RVP.cz, Gramotnosti.pro, DUMy.cz apod.

Zapojené školy budou na základě zkušeností a principu 3E a eliminace rizik zařazeny do role partnerů projektu bez finančního příspěvku. To bylo zvoleno z důvodu, aby jednotlivé školy mohly maximum energie věnovat naplnění tématům b) Rozvoj digitální gramotnosti dětí a žáků – ukázkově účelné
využívání v předmětech napříč ŠVP, f) Podpora spolupráce škol a firem/institucí při vzdělávání žáků v oblasti digitálních technologií a to prostřednictvím podpory ze strany vzorové školy. Budou moci více rozvíjet využívání digitálních technologií a podílet se na implementaci Strategie digitálního vzdělávání. Centralizace řízení v tomto modelu partnerství umožňuje vyšší efektivitu řízení a věnování času směrem k výuce žáků a směřování cílů projektu. Veřejnou zakázku na vybavení zajistí v souladu s platnými pravidly žadatel. Veřejná zakázka bude realizována žadatelem na začátku projektu, aby bylo vybavení možné využívat v rámci jednotlivých KA. Vybavení bude školám po dobu projektu zapůjčeno na základě Smlouvy o zápůjčce s tím, že žadatel školám garantuje, že jim toto vybavení zůstane i po ukončení projektu. Vybavení tak budou moci používat ve prospěch další práce s digitálními technologiemi, v rámci Implementace Strategie digitálního vzdělávání šíření příkladů dobré praxe, v rámci rozvoje KK žáků.